Wybierając płytki do naszej łazienki powinniśmy zwrócić uwagę na wiele istotnych parametrów, powinny być to płytki antypoślizgowe, odporne na nacisk, jak również wodoodporne.

Wykorzystuje się materiały o niskiej nasiąkliwości, takie jak przykładowo gres, który może być dodatkowo szkliwiony, aby zapewnić odpowiednią warstwę ochronną. W przypadku gresu nasiąkliwość powinna być niższa niż 2 lub 3%, dzięki temu płytki nie będą przyjmowały wilgoci, co mogłoby przyczynić się do powstawania pleśni czy też pojawienia się grzyba w pomieszczeniu.

Nienasiąkliwe płytki gresowe

Kuchenne i łazienkowe płytki z gresu

Płytki charakteryzuje także klasa ścieralności, w przypadku łazienki możemy wybrać płytki nieco niższej klasy, natomiast jeżeli poszukujemy płytek do kuchni lub przedpokoju, warto aby były to płytki bardziej odporne na ścieranie. Na pudełkach lub też w sklepie możemy znaleźć wszystkie parametry dotyczące danej płytki, wybrać odpowiednie do pomieszczenia, w którym chcemy je ułożyć. Płytki na ścianę mogą posiadać nieco inne parametry niż płytki podłogowe, nie muszą być tak odporne na działanie czynników zewnętrznych, dlatego często stosuje się płytki ceramiczne na ścianie, natomiast na podłodze wykorzystuje się gres. Oprócz gresu szkliwionego wykorzystywany jest także gres polerowany, który posiada błyszczącą powierzchnię, która może upodobnić płytkę do kamienia naturalnego, w tym przypadku stosowane są także specjalne impregnaty zabezpieczające.

Wybierając płytki do łazienki powinniśmy zwrócić uwagę na ich wielkość. Często płytki będą docinane, jednak możemy wybrać różne wymiary płytek, które dobrze dopasują się przykładowo do szerokości łazienki czy też kuchni, natomiast płytki, które będzie trzeba przyciąć, mogą znaleźć się przykładowo pod szafkami. Producenci oferują różne wielkości, mogą być to płytki prostokątne czy kwadratowe, przykładowo wielkości 60 x 60 cm lub 80 x 80 cm, możemy zakupić także większe płytki, takie jak Egen Eola o wielkości 100 x 100 cm, które bardzo dobrze sprawdzają się w dużych pomieszczeniach. W przypadku, jeżeli wybierzemy płytki rektyfikowane, możemy zminimalizować fugę, co będzie bardzo pozytywnie wpływało na wygląd pomieszczenia.

Osoby, które chciałyby wykorzystać w swojej łazience płytki imitujące kamień, mogą wybrać model Egen Eola, płytki dostępne są w sklepie internetowym https://e-plytki.eu/pl/c/EOLA/7587. Jest to płytka, która doskonale sprawdzi się zarówno na podłodze, jak również na ścianie. Płytka wykonana z gresu jest materiałem odpornym.