Zanieczyszczenie środowiska plastikiem to problem, z którym zmagamy się już dziś jednak najbardziej dotkliwy będzie dla naszych dzieci i wnuków. W ciągu ostatnich dziesięciu lat wyprodukowaliśmy bowiem więcej plastiku niż w całym ubiegłym stuleciu. Jak ograniczyć zużycie plastiku? W niektórych przypadkach jest to banalnie proste. Wybieraj tworzywa naturalne, a zamiast jednorazowej butelki PET skorzystaj z butelki filtrującej wielokrotnego użytku.

Butelki PET zalegają na wysypiskach śmieci zatruwając, w postaci mikrocząsteczek plastiku, powietrze. Odpady z plastiku znajdziemy też w morzach, oceanach i najdalszych zakątkach naszej planety. Z tego powodu warto postarać się, by w jak największym stopniu ograniczyć ilość tworzywa sztucznego w naszym otoczeniu. O ile całkowite wykluczenie plastiku jest raczej niemożliwe, o tyle istnieją sposoby by znacząco je ograniczyć.

Ekologia na co dzień. Mniej plastiku, więcej tworzyw naturalnych

Fakty na temat plastiku są zatrważające. Okazuje się, że każdego roku wyrzucamy taką ilość plastiku, która wystarczyłaby na opasanie naszej planety 4 razy. Każdego dnia w okolicach samego Los Angeles trafia do Oceanu Spokojnego aż 10 ton plastikowych śmieci – głównie w postaci plastikowych słomek, reklamówek i butelek. Co gorsza, rocznie w wyniku zanieczyszczenia wód oceanicznych plastikiem ginie aż milion ptaków morskich i 100 tysięcy ssaków morskich. 

Jak być bardziej eko? Przede wszystkim warto zrezygnować z butelek jednokrotnego użytku, w których kupujemy wodę mineralną. Na rynku dostępne są funkcjonalne, poręczne i estetyczne butelki filtrujące, które mogą służyć nam wiele lat. Na dodatek dzięki nim możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy (wystarczy napełnić butelkę wodą w dowolnym miejscu zamiast kupować ją za 2-3 zł). Więcej informacji o butelkach z filtrem znajdziesz na stronie https://dafi.pl/blog/.

Chcąc chronić środowisko naturalne możemy też zamienić plastikowe patyczki higieniczne do uszu na papierowe, a także stosować szampon w kostce zamiast w plastikowej butelce. Dobrym pomysłem jest także segregowanie śmieci, dzięki któremu plastik może trafić do recyklingu. Obecnie zaledwie niewielka część odpadów z tworzywa sztucznego (szacuje się, że 1/3) jest ponownie wykorzystywana.

Ekologia = oszczędności! Z filtrem do wody chronisz środowisko i domowy budżet

Ekologia idzie w parze z oszczędzaniem. Filtrowanie wody w domu za pomocą dzbanka filtrującego pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Litr wody butelkowanej jest kilkaset razy wyższy niż wody z kranu. „Kranówka” kosztuje ok. 1 grosza za litr. Ekologiczne jest także gotowanie potraw pod przykrywką, dzięki czemu nie tracimy prądu i skracamy czas gotowania. Warto także przygotowywać posiłki z resztek, np. poprzedniego obiadu. Zamiast marnowania i wyrzucania jedzenia możemy przygotować smaczną zapiekankę, zupę krem lub pastę!