Lampy przemysłowe są nowoczesnym zamiennikiem tradycyjnego źródła oświetlenia. Zapewniają oświetlenie warsztatów, hal oraz magazynów zgodnie z normami i wymaganiami określonymi przez przepisy, do których należy m.in. podwyższona klasa szczelności IP (gdzie pierwsza cyfra określa stopień ochrony przed ciałami obcymi, a drugą przed wodą) oraz klasa IK (określająca klasyfikację wytrzymałości mechanicznej). Co warto o nich wiedzieć? Z jakimi jeszcze wymaganiami są w stanie sobie poradzić lampy przemysłowe LED? Oto odpowiedzi.

 

W jakich warunkach mogą pracować lampy przemysłowe LED?

Lampy przemysłowe LED mają sprzyjać bezpieczeństwu i funkcjonalności w miejscu pracy, a także wpływać na komfort pracowników – niezależnie od tego, w jakich godzinach pracują, ani czy ich obowiązki wymagają wykonywania prac wewnątrz, czy na zewnątrz budynków. Na szczęście, lampy przemysłowe LED są w stanie pracować nawet w trudnych warunkach, jednocześnie nie tracąc wysokich parametrów światła.

 

Aby jednak tak się stało, trzeba dostosować lampy do danej części pomieszczenia i potrzeb pracowników oraz poznać dwa rodzaje oświetlenia przemysłowego LED.

 

Dwa rodzaje oświetlenia przemysłowego LED

Ogólne, które równomiernie oświetla całą halę czy magazyn, idealne do wykonywania zwykłych zadań związanych z przemieszczeniem się oraz obsługą urządzeń. Zazwyczaj umieszcza się je pod sufitem oraz wzdłuż ciągów komunikacyjnych, dzięki temu światło wszędzie dociera równomiernie.

Miejscowe, do oświetlenia stanowisk pracy, przy których wymagana jest dokładna praca, np. z drobnymi elementami. W przypadku tych stanowisk bardzo ważna jest troska o jakość wzroku pracownika oraz brak zmęczenia, które może pojawić się, jeśli osoba wykonująca zadania będzie musiała mrużyć oczy i wytężać wzrok. 

Ze względu na ten podział zapewnienie optymalnego oświetlenia na terenie dużych obiektów jest niemałym wyzwaniem. Projektanci i instalatorzy mają trudne zadanie związane z wyborem oświetlenia, które zapewni funkcjonalność. Do tego, równie istotne, co zapewnienie wygody przy stanowiskach, jest przecież także dostosowanie światła do potrzeb danego budynku, szczególnie jego metrażu wysokości sufitu.

 

Lampy LED przemysłowe do miejsc o szczególnych wymaganiach

Skoro o wymaganiach, które są stawiane przed projektantami i instalatorami mowa, wiele typów oświetlenia musi spełniać dodatkowe wymagania, np. oprawy oświetlenia przemysłowego LED muszą być w pełni hermetyczne. Dlaczego? Hermetyczne lampy LED zapewniają dużą oszczędność energii w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami (oszczędności mogą wynosić nawet 50%) i dobrze radzą sobie w pomieszczeniach o wysokim stopniu wilgotności i dużym zapyleniu. Zdarza się, że na terenie niektórych obiektów przemysłowych ważna jest także odporność na wibracje, stref zagrożonych wybuchem czy innego typu niebezpieczeństwa.

 

Oferta dostępna na rynku jest bardzo szeroka i również te miejsca, które potrzebują lamp spełniających wysokie wymagania, szybko znajdą odpowiednie rozwiązania, na przykład https://www.slimled.pl/

 

Liczne zalety oświetlenia przemysłowego LED

Oprócz lamp przemysłowych, które spełniają wysokie wymagania, lampy przemysłowe LED mają wiele uniwersalnych zalet. Są lekkie, rzadko podlegają awariom, oferuje szeroki zakres temperatury pracy, nie zawierają rtęci (szkodliwej dla człowieka i środowiska), zapewniają niski pobór energii oraz niskie koszty eksploatacji.

To zalety, które doceniają osoby prywatne, ale i pracodawcy – którzy chcą ograniczyć koszty, jednocześnie nie wpływając na jakość wykonywanej pracy na terenie magazynu czy hali.