Stosowanie oraz fachowy montaż innowacyjnych rozwiązań gaśniczych jest bardzo ważny w wielu budowlach różnego rodzaju.

To właśnie takie systemy pozwalają na gaszenie pożaru w jego wczesnej fazie. W ten sposób znacznie zmniejsza się ryzyko jego rozprzestrzenienia i zwiększenia. Wiele systemów tego typu wykorzystuje w swoim działaniu pianę oraz wodę i proszek, ale spore grono użytkowników wyraża obawy dotyczące możliwością późniejszego zanieczyszczenia i zniszczenia różnych powierzchni czy też sprzętu. Alternatywnym rozwiązaniem dla takich standardowych systemów są instalacje, które umożliwiają efektywne gaszenie na bazie gazu.

Gazowe systemy gaśnicze – co warto wiedzieć na ich temat?

Gaszenie gazem – podstawowe informacje o praktycznych systemach

Zaprezentowane wyżej systemy gaszenia gazowego to zyskująca dużą popularność stanowiąca rozwiązanie alternatywne dla systemów wodnych, pianowych i proszkowych zostawiających po sobie ślady oraz prowadzących do zniszczeń. Jeśli chodzi o takie rozwiązania to systemy gaśnicze wydzielają gazy zabierające ogniowi dostęp do tlenu. W ten sposób pożar jest po prostu tłumiony. Takie panowanie nad ogniem sprawia, że nie ma konieczności stosowania innych, bardziej inwazyjnych rozwiązań. To dlatego ich popularność rynkowa utrzymuje się na wysokim poziomie od dłuższego czasu.

Działanie systemów gazowych polega na wydzielaniu dwutlenku węgla oraz chemicznych gazów obojętnych. Nie wpływają one więc negatywnie na otaczające przedmioty i powierzchnie ani nie zwiększają pożaru tylko skutecznie „zaduszają” płomienie. Objętość oraz rodzaj wykorzystywanych gazów w danej instalacji zależy od rodzaju, przeznaczenia oraz wielkości danego budynku i jego pomieszczeń. Należy też zaznaczyć, że kluczowym atutem tego typu rozwiązań jest ich duża dostępność wśród szerokiego grona dostawców prowadzących działalność w różnych zakątkach Polski.

Trzeba zaznaczyć, że porządny system gaszenia gazem serwerowni i innych pomieszczeń nie wpływa negatywnie na stan gaszonych urządzeń elektronicznych. Takie rozwiązania są oferowane przez różne firmy, które zajmują się tworzeniem projektów, dostarczaniem odpowiednich elementów oraz ich fachowym montażem. Innymi słowy, wybierając porządnych dostawców, można liczyć na kompleksową obsługę w zakresie gazowych rozwiązań gaśniczych.